x تبلیغات
moragheb

دریافت واکسن کرونا در سالمندان تا ۹۰ درصد از مرگ‌ جلوگیری می‌کند

 

شیراز-ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه دریافت واکسن کرونا به‌خصوص در سالمندان تا ۹۰ درصد از مرگ‌ومیر جلوگیری می‌کند. گفت: مراجعه هر چه سریعتر افراد بالای ۶۰ سال، شرایط را برای واکسینه‌شدن گروه‌های سنی پایین‌تر تسهیل می‌کند.

محمد رحمانیان جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:  با توجه به شرایط، تعلل در دریافت واکسن، خطر ابتلا و درگیری را برای این افراد بالا می‌برد. ضمن اینکه این افراد همچنان جزئی از زنجیره انتقال کرونا باقی می‌مانند.

وی اظهار کرد: هر چند درصد بالایی از گروه‌های سنی فراخوان شده تاکنون واکسن خود را دریافت کرده‌اند، اما هر نفری که واکسینه نشود، خطر انتقال ویروس را بالا می‌برد.

مقالات مشابه:بهترین آسایشگاه سالمندان تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم ابراز کرد: این روزها دانشگاه در تأمین و تزریق واکسن با هیچ مشکل خاصی مواجه نیست و آماده تزریق واکسن به تمام مراجعین طبق برنامه است.

رحمانیان بیان کرد: نکته ای که بسیار نگران‌کننده است و باعث شده شرایط سخت‌تر شود، تعلل افراد فراخوان‌شده برای دریافت واکسن است.

وی با اشاره به وضعیت ابتلا به کرونا در منطقه تأکید کرد: کار از هشدار گذشته است و من برای جهرم و خفر شدیداً احساس خطر می‌کنم.

وی ادامه داد: اگر وضع به همین صورت ادامه پیدا کند، قطعا تعداد مرگ و میرها هر روز بیشتر خواهد شد. مرگ‌هایی غیرقابل باور. متأسفانه هر چه هشدار می‌دهیم کسی توجه نمی‌کند و عادی‌انگاری‌ها همچنان ادامه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: شمار بیماران بستری در پیمانیه از ۱۰۰ نفر هم گذشته و روزانه هم این تعداد در حال افزایش است و شامگاه چهارشنبه سه بیمار در بیمارستان پیمانیه بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: یکی از آنها یک جوان ۲۹ ساله است که دو روز پیش با تنگی نفس مراجعه می‌کند، در حالی که ۱۰۰درصد ریه این بیمار درگیر کرونا بوده است. دو بیمار عزیز دیگری نیز  ۶۲ ساله و ۶۴ ساله بودند که متأسفانه برای دریافت واکسن اقدام نکرده بودند.

وی افزود: هر سه بیمار از شهرستان‌های اطراف هستند که به همین دلیل در آمار فوتی‌های جهرم قرار نمی‌گیرند.

این شرایط در حالی است که موج کرونای دلتا تمام کشور را فراگرفته و ظرفیت تخت‌های بستری در بیشتر شهرها به‌خصوص مراکز استان‌ها تکمیل شده است.

وی تصریح کرد: این ویروس با تأثیر عجیب خود، به سرعت ریه بیمار را درگیر می‌کند و اگر بیمار به موقع مراجعه نکند، کار را به آی‌سی‌یو می‌کشاند. در حالی که در مرحله اولیه درگیری با این ویروس، بیمار فقط علائمی ساده از بیماری گوارشی و سرماخوردگی را دارد.

رحمانیان گفت: از مردم عزیز مصرانه خواهشمندیم در هیچ  دورهمی و تجمع از هر نوعی که اعم از عروسی، عزا و... شرکت نکنند، تمام هشدارها را جدی بگیرند و به‌خصوص ماسک‌زدن را به هیچ عنوان فراموش نکنند.

مقالات دیگر:بهترین سرای سالمندان تهران

مبتلایان به دلتا تا ۵ نفر را آلوده می کنند/ مراقب کودکان و سالمندان باشید

 ایسنا/گیلان معاون درمان علوم پزشکی گیلان، علائم کرونای دلتا را بیشتر شبیه سرماخوردگی دانست و اضافه کرد: گلودرد، سردرد، آبریزش بینی و تب را جدی بگیرید.

دکتر انوش دهنادی مقدم در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه طی شبانه روز گذشته ۱۲۵ بیمار جدید کرونایی در استان گیلان بستری شدند، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۴۰ بیمار کرونایی بستری در سطح بیمارستان های گیلان داریم و حال ۸۰ نفر وخیم است.

وی بیشترین افزایش مبتلایان به بیماری کرونا را در شهرستان های رشت، رودسر، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، انزلی و آستارا دانست و افزود: مهمترین عامل افزایش تعداد بستری ها از ۲۰۰ نفر به ۵۰۰ نفر طی دو هفته اخیر مسافرت های زیاد به گیلان است.

مقالات مشابه:آسایشگاه سالمندان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه متاسفانه شاهد عدم رعایت همگانی پروتکل های بهداشتی از سوی مردم هستیم، خاطرنشان کرد: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان کمتر از ۵۰ درصد است.

دهنادی مقدم، با اشاره به ویژگی های کرونای جهش یافته دلتا، یادآور شد: در جهش دلتا هر فرد مبتلا در شرایط بدون ماسک به راحتی چهار تا پنج نفر را آلوده می کند، در حالی که کرونای معمولی دو تا دو و نیم نفر را آلوده می کرد.

معاون علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه خانواده ها باید بسیار مراقب کودکان و سالمندان باشند، اضافه کرد: علائم کرونای دلتا را بیشتر شبیه سرماخوردگی است گلودرد، سردرد، آبریزش بینی و تب را جدی بگیرید.

وی پیشگیری را موثرترین راه مقابله با کرونا دانست و خاطرنشان کرد: مردم پروتکل های بهداشتی را با جدیت و قاطعیت رعایت کنند و مسافرت نروند و به ویژه در شهرهای مرزی مسافر نپذیرند؛ همچنین رعایت فاصله گذاری حداقل دو متر و استفاده از ماسک در همه مکان ها و خودداری از شرکت در تجمعات ضروری است.

مقالات دیگر:گلفروشی شهرک غرب

سالمندان گول واکسن را نخورند

 سالمندان گول واکسن را نخورندعضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سالمندان گول واکسن را نخورند و در خانه بمانند. زیرا، معلوم نیست واکسن‌ها به دلتا ویروس جواب بدهد.

به گزارش شهرآرانیوز، محمدرضا صالحی، به واریانت دلتا اشاره کرد و گفت: این ویروس از هر نظر خطرناک‌تر از همزاد انگلیسی است.

مقالات مشابه:خانه سالمندان

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با عنوان این مطلب که یک فرد مبتلا به واریانت دلتا می‌تواند ۵۰ نفر را مبتلا کند، افزود: درگیری ریه در این نوع ویروس زودتر اتفاق می‌افتد.

صالحی با اشاره به سالمندانی که واکسن زده اند، گفت: این افراد گول واکسن را نخورند و در خانه بمانند. زیرا، معلوم نیست واکسن‌ها به این نوع ویروس جواب بدهد.

وی به درگیری اطفال و نوجوانان به این ویروس اشاره کرد و افزود: واریانت دلتا نسبت به جهش‌های قبلی ویروس، اطفال و نوجوانان را بیشتر مبتلا می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی بر ضرورت در خانه ماندن و رعایت بیش از پیش دستورالعمل‌های بهداشتی و پروتکل‌ها تاکید کرد و گفت: میزان مرگ و میر ناشی از ابتلاء به ابن نوع ویروس هم نسبت به جهش‌های قبلی بیشتر است.

وی افزود: به طور کلی دلتا در تمامی زمینه‌ها و موارد، خطرناک‌تر از جهش‌های قبلی ویروس کرونا است و باید خیلی بیشتر مراقب باشیم.

منبع:صداوسیما

واکسیناسیون کرونا در ایران متوقف شد؟

 

علیرضا رییسی روز یکشنبه افزود: بحث واکسیناسیون گروه سنی را شروع کردیم و ۸۰ سال به بالا را انجام دادیم، ۷۵ تا ۸۰ ساله ها هم انجام شد. همچنین تعداد زیادی از جانبازان و معلولان و سالمندان مستقر در خانه سالمندان را واکسینه کرده ایم.

ایرنا نوشت: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تزریق واکسن کرونا در کشور متوقف نشده و تا رسیدن محموله جدید، واکسینه شدن گروه های سنی پرخطر ادامه می‌یابد.

علیرضا رییسی روز یکشنبه افزود: بحث واکسیناسیون گروه سنی را شروع کردیم و ۸۰ سال به بالا را انجام دادیم، ۷۵ تا ۸۰ ساله ها هم انجام شد. همچنین تعداد زیادی از جانبازان و معلولان و سالمندان مستقر در خانه سالمندان را واکسینه کرده ایم.

وی ادامه داد: اوایل هفته گذشته قرار بود یک محموله واکسن شامل سه میلیون دوز از یکی از کشورها به دست ما برسد و روند واکسیناسون به خوبی پیش می رفت اما چون آن محموله با تاخیر مواجه خواهد شد، برنامه ما این است که فعلا برای افراد ۷۰ سال به بالا هم دوز اول و هم دوز دوم واکسن انجام شود.

مقالات بیشتر:هزینه خانه سالمندان

رییسی تاکید کرد:  فعلا نوبت واکسیناسیون گروه بعدی را به بعد از رسیدن واکسن موکول کنیم، اما اینکه روند واکسیناسیون متوقف شده حرف درستی نیست و تزریق برای گروه های سنی جدید به پس از رسیدن واکسن های جدید موکول شده است.

وی اعلام کرد: خبر خوب ما اینکه فردا و پس فردا جلسه کمیته اخلاق در پژوهش و کمیته های بالینی برگزار خواهدشد. آخرین خبری که  دارم این است که فاز اول و دوم واکسن ایرانی از جمله برکت روند پیشرفت خوبی دارد و اگر بتونیم فردا مجوز مصرف اضطراری بگیریم، به این معنی است که می توانیم از واکسن تولید داخل استفاده کنیم.

رییسی گفت : ظرف این هفته از واکسن تولید داخل حدود یک میلیون دوز به دست ما خواهد رسید و بعد از آن هم واکسیناسیون شروع خواهد شد.

وی تصریح کرد: در تیر ماه حداقل سه تا پنج میلیون واکسن داخلی و در مرداد ماه بالای ۱۰ میلیون دوز واکسن دست ما خواهد رسید، بنابراین جای نگرانی نیست. روند واکسیناسیون متوقف نشده و تا اطمینان یافتن از رسیدن محموله های بعدی فعلا همین گروه های های سنی در خطر را واکسینه خواهیم کرد.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا تا پایان خرداد گروه‌های سنی ۶۰ سال به بالا تحت تزریق واکسن قرار می‌گیرند، گروه‌های خاص شامل مبتلایان به بیماری سرطان فعال (افراد تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی)، بیماران دیالیزی، بیماران پیوند عضو و کلیه، کبد، قلب و عروق، مبتلایان به بیماری هموفیلی، تالاسمی، بیماران ام اس کنترل نشده جزو بیمارانی هستند که بانک اطلاعاتی آنها موجود و بر اساس فاز سوم تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

فاز دوم واکسیناسیون تزریق سالمندان و بیماران خاص را شامل می‌شود و در فاز سوم مشاغل پر خطر مانند خلبانان، رانندگان، خبرنگاران، نیروی انتظامی، پادگان‌ها، زندان‌ها، مراکز تجمع و ... جزو فاز سه تحت تزریق واکسن قرار می‌گیرند.

فاز چهار هم واکسیناسیون عمومی را شامل می‌شود. باور بر این است که اگر بتوان افراد بالای ۶۰ سال را واکسن زد و در اقدام بعدی سن افراد تحت تزریق واکسن را ۵ سال کاهش داد، جمعیت قابل توجهی از بیماری مصون می‌مانند.

با تزریق واکسن به افراد بالای ۵۰ سال، حدود ۸۵ درصد افراد دارای بیماری زمینه‌ای همچون فشار خون و دیابت تحت پوشش قرار می‌گیرند.

منبع:زندگی آنلاین

صندوق‌های بازنشستگی در انتظار فاجعه

 

معیشت میلیون‌ها سالمند در کشور به صندوق‌های بازنشستگی گره خورده است و عدم رسیدگی به موقع به بحران صندوق‌های بازنشستگی، سایر حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عبدالحسین ثابت، مدیراسبق شستا و شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در پنل «اقتصاد رفاه» همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تأمین اجتماعی» که به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد با بیان اینکه مهم‌ترین چالشی که صندوق‌ها امروز در کشور ما با آن روبه رو هستند کاهش نسبت شاغلین به بازنشستگان است گفت: وقتی نسبت شاغلین به بازنشستگان کاهش و تعداد بازنشستگان افزایش می‌یابد، نیروی کار لازم وارد بازار نمی‌شود و عملا صندوق‌ها به سمت پیری می‌روند و سرمایه شان تبدیل به مرکز هزینه می‌شود؛ اتفاقی که طی ۲۰ سال گذشته رخ داده و باعث شده صندوق‌ها حقوق و مزایای بیشتری پرداخت کنند که بزرگترین چالش صندوق‌های بازنشستگی را رقم زده است.

مقالات مشابه:خانه سالمندان تهران نو

وی افزود: اگر از این روند جلوگیری نکنیم صندوق‌ها را با چالش‌های جدی تری مواجه می‌کند. چه باید کرد؟ مشکل عمده به سرمایه‌گذاری و قوانینی باز می‌شود که به خصوص در دو دهه گذشته میزان بازنشستگان و سن بازنشستگی را پایین آورده و بر میزان بازنشستگان افزوده است.

مدیراسبق شستا با بیان اینکه سن بازنشستگی در اغلب کشورهای پیشرفته بالای ۶۷ سال است درحالی که در کشور ما سن بازنشستگی حدود ۵۵ سال است که شاید در برخی صندوق‌ها کمتر از این هم باشد اظهار کرد: امروز کسورپردازان ما شاید به طور متوسط حدود ۲۵ و حداکثر ۲۶ سال حق بیمه می‌پردازد اما بالای ۳۵ سال یعنی بیش از ۱۰ سال از زمان پرداخت کسور از مزایای بازنشستگی بهره‌مند می‌شود.

منبع:دنیای معدن

فرار زوج آلزایمری از خانه سالمندان با شکستن رمز قفل الکترونیک در آسایشگاه

 

یک زوج سالمند ماه گذشته موفق به فرار از خانه سالمندانی در شهر تنسی آمریکا شدند. آن ها با استفاده از کد مورس رمز قفل الکترونیک درب آسایشگاه را شکستند.

این زوج سالمند هر دو به زوال عقل و آلزایمر مبتلا بودند.

روز دوم ماه مارس بود که کارکنان خانه سالمندان مذکور متوجه غیبت این زوج شدند.

در نهایت، ۳۰ دقیقه بعد غریبه ای آن ها را در حال پرسه زدن در خیابانی در همان حوالی پیدا کرد.

مطالب بیشتر:آسایشگاه سالمندان تهرانپارس

مرد سالمند به کارکنان خانه سالمندان گفت از آنجایی که سابقه ی کار با کد مورس را در ارتش داشت، توانسته بود رمز قفل الکترونیک در را بشکند.

به گفته ی این مرد، وقتی کارکنان آسایشگاه از قفل الکترونیک استفاده می کردند، او و همسرش به دقت به صداهایی که از قفل تولید می شد گوش می کردند و در نهایت به کمک همین صداها موفق شدند به تنهایی در را باز کنند.

آسایشگاه مذکور به خاطر فرار این زوج سالمند ۲ هزار دلار جریمه شده است.

این خانه سالمندان در بیانیه ای اعلام کرد: «امنیت ساکنین آسایشگاه برای ما بالاترین اولویت را دارد. خدا را شاکر هستیم که هر دوی ساکنین آسایشگاه در کمال صحت و سلامت به پیش مان بازگشتند.»

«اتفاق پیش آمده را بلافاصله به مقامات و خانواده ی آن ها خبر دادیم و نهایت همکاری را با مقامات در جریان بررسی های صورت گرفته داشتیم.»

منبع: روزیاتو

افزون بر ۴۲ درصد ساکنان مراکز بهزیستی واکسن کرونا دریافت کردند

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، مصطفی سراج روز شنبه در فایل صوتی با ارائه آخرین اطلاعات و آمار واکسیناسیون مراکز بهزیستی تا روز گذشته جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه، افزود: کل واکسیناسیون انجام شده مراکز سالمندان اعم از افراد مقیم و پرسنل مراکز سالمندان تا روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۶ هزار و ۸۴۱ نفر

به گزارش خبرنگار ایرنا، مصطفی سراج روز شنبه در فایل صوتی با ارائه آخرین اطلاعات و آمار واکسیناسیون مراکز بهزیستی تا روز گذشته جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه، افزود: کل واکسیناسیون انجام شده مراکز سالمندان اعم از افراد مقیم و پرسنل مراکز سالمندان تا روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۶ هزار و ۸۴۱ نفر یعنی ۸۰ درصد افراد مقیم و پرسنل مراکز سالمندان واکسن دریافت کردند.

مقالات بیشتر:آسایشگاه سالمندان تهران

وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون سایر گروه ها اعم از افراد دارای معلولیت و افراد دارای اختلالات روان، ۱۳ هزار و ۵۴۰ نفر یعنی ۲۷ درصد افراد مقیم و پرسنل اینگونه مراکز واکسن دریافت کردند.

مدیرکل توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در مقایسه تطبیقی استان ها، بیشترین واکسیناسیون انجام شده، به ترتیب مربوط به استان مازندران با ۷۴.۳ درصد، استان یزد ۷۲.۵ درصد، استان لرستان ۶۲.۸ درصد و استان اردبیل ۶۲ درصد است.

سراج یادآور شد: کمترین میزان واکسیناسیون انجام شده به ترتیب مربوط به استان قم ۱۳ درصد، استان خراسان جنوبی ۱۴.۵ درصد، استان زنجان ۱۶.۵ درصد و استان گلستان ۱۷ درصد اختصاص دارد. همچنین چهار استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، قم و کرمانشاه نیز هنوز واکسیناسیون مرحله دوم شروع نکردند.

وی اضافه کرد: هفته‌ای که پشت‌سر گذاشتیم به‌طورمیانگین روزانه رشد واکسیناسیون ۲.۴ درصد در مراکز را شاهد بودیم که نشان‌دهنده این مساله است که فرآیند واکسیناسیون نسبت به هفته‌های گذشته سرعت بیشتری پیدا کرده است چون هفته‌های قبل میانگین روزانه رشد یک درصد را داشته است اما اکنون به ۲.۴ درصد رسیده و امیدواریم این سرعت باز هم بیشتر شود و ظرف روزها و هفته‌های آتی، تمام افراد مقیم مراکز شبانه‌روزی و پرسنل واجدشرایط دریافت واکسن، این واکسن را دریافت کنند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است.

بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع:نصیرنیوز

۸ هزار و ۷۷۷ نفر در منطقه کاشان واکسن کرونا دریافت کردند

 

کاشان - ایرنا - معاون بهداشتی و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هشت هزار و ۷۷۷ دوز واکسن کرونا به اعضای کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص، سالمندان ساکن در خانه‌های سالمند، پاکبانان، جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد و افراد بالای ۸۰ سال این منطقه تزریق شد.

به گزارش ایرنا، مهدی دلاوری یکشنبه شب در گفت و گوی مجازی با خبرنگاران افزود: بر پایه آمار واکسیناسیون انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کاشان هفت هزار و ۳۴۸ واکسن در نوبت نخست و یکهزار و ۴۲۹ در نوبت دوم برای قشرهای یادشده تزریق شد.

مقالات بیشتر:آسایشگاه سالمندان شرق تهران

وی ادامه داد: در نوبت نخست، سه هزار و ۹۷۶ و نوبت دوم یک‌هزار و هفت نفر از اعضای کادر درمان علیه بیماری کووید ۱۹ واکسینه شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به تزریق ۸۶۷ دوز واکسن کرونا برای کادر بهداشت در نوبت نخست و ۱۴۲ دوز در نوبت دوم اظهار داشت: بیماران خاص نیز در نوبت نخست ۷۸۵ و نوبت دوم ۱۷۰ دوز واکسن دریافت کردند.

دلاوری با یادآوری تزریق ۳۴۹ دوز واکسن برای سالمندان ساکن در خانه‌های سالمند در نوبت نخست و ۱۱۰ دوز در نوبت دوم، اضافه کرد: ۸۸ دوز واکسن نیز برای پاکبانان در نوبت نخست تزریق شد.

وی خاطر نشان کرد: ۲۸ دوز واکسن در نوبت نخست به جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد و  یک‌هزار و ۲۵۵ دوز واکسن در نوبت نخست به افراد بالای ۸۰ سال تزریق شد.

به گزارش ایرنا، مرحله دوم واکسیناسیون گروه‌های تعیین شده از سوی ستاد ملی ملی مقابله با کرونا روز  هفتم اردیبهشت (سه‌شنبه) در سراسر کشور آغاز شد.

واکسیناسیون کرونا از روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ در کشور آغاز شده است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی کاشان و آران و بیدگل قرمز است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

بر پایه مصوبه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا مشاغل گروه‌های ۲ و ۳ و ۴ در وضعیت قرمز تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شوند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک با جدیت بیشتری مورد پایش قرار خواهد گرفت.

همچنین خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به این شهرستان‌ها ممنوع است.

 

تخلف واکسنی جنجال به پا کرد

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بهزیستی استان درباره تزریق واکسن به افراد غیر مرتبط در یک مرکز نگهداری سالمندان درگز و تخلف صورت گرفته در مرکزی دیگر در مشهد توضیحاتی ارائه کردند

شفاآنلاین>سلامت> درپی انتشار خبرجدید عزل واکسن‌خواران در تهران، یک کاربر در توئیتر نوشت: «به نظرم فقط برکناری این واکسن‌خوارها که جان خودشون رو بر جان دیگران ترجیح میدن مجازات کمی است، باید با این خودخواه‌ها برخورد شدید داشته باشند».

مقالات بیشتر:بهترین آسایشگاه سالمندان در تهران

به گزارش شفاآنلاین: طبیعی است که برخورد جدی با خاطیان واکسن یک مطالبه عمومی باشد و چنانچه از همین ابتدا که درآغاز پروژه واکسیناسیون هستیم با این خاطیان به‌طور جدی برخورد نشود، این تخلف‌ها ادامه‌دار خواهد بود. این خبر می‌افزاید: با دستور دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، رئیس بیمارستان مدرس به علت تخلف در توزیع واکسن برکنار شد. همچنین درخصوص بیمارستان ۱۵ خرداد که گفته می‌شد در آن واکسن‌خواری صورت گرفته، موضوع درحال بررسی است و تا عصر دیروز جمعه بروز تخلفات مرتبط با توزیع واکسن کرونا اثبات نشده است. همچنین، پیرو دستور شهردار تهران مبنی بر رسیدگی به موضوع واکسیناسیون کرونا در شهرداری تهران، مشخص شد یک نفر از مسئولان نواحی اقدام به تزریق واکسن از سهمیه واکسیناسیون کرده است که به همراه ۳ نفر از همکاران ذی‌ربط در ناحیه از سمت‌های خود عزل شدند. شهرداری تهران اعلام کرده که برای پیشگیری از رخ دادن چنین تخلفاتی مقرر شد اسامی کلیه بهره‌مندان از واکسن در سایت شفاف شهرداری تهران بارگذاری و پروتکل سختگیرانه تزریق با نظارت فنی شرکت شهر سالم و حراست کل شهرداری تهران اعمال شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بهزیستی استان درباره تزریق واکسن به افراد غیر مرتبط در یک مرکز نگهداری سالمندان درگز و تخلف صورت گرفته در مرکزی دیگر در مشهد توضیحاتی ارائه کردند. به گزارش فارس، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در باره مطالبی که در فضای مجازی مبنی بر تخلف در تزریق واکسن در یکی از مراکز سالمندان درگز مطرح شده بود، گفت: مراکز نگهداری سالمندان جزو اولویت یک دریافت واکسن بوده‌اند، اما نکته‌ای که در باره مراکز سالمندان به ویژه در شهرستان‌ها وجود دارد این است که این مراکز به صورت خانوادگی اداره می‌شوند و این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد. رحیمی افزود: در موارد معدودی در خانه‌های سالمندان مشهد نیز تخلفاتی صورت گرفته بود که حراست دانشگاه علوم پزشکی در جریان قرار گرفت و برخورد کردیم. وی گفت: هرکسی که واکسن کرونا دریافت کرده ،بر اساس کارت هویتی، اطلاعاتش ثبت شده و واکسیناسیون کادر درمان بر اساس احراز هویت انجام شده است. وی یادآور شد: متولی واکسن در مراکز سالمندان بهزیستی است و ما فقط واکسن را در اختیارشان می‌گذاریم. رئیس شبکه بهداشت و درمان درگز نیز در این زمینه گفت: در روند تزریق ۵۸ دوز واکسن کرونا به سالمندان این شهرستان تخلف صورت گرفته است و موضوع از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است. سلیمی در گفت و گو با  ایرنا افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد تزریق واکسن به یکی از سالمندان به دلیل عارضه سکته امکان پذیر نبوده است و یک پزشک نیز از تزریق واکسن انصراف داده و این دو دوز واکسن به افراد غیرمرتبط تزریق شده است. دو دوز واکسن به یک کارمند بهزیستی و یک فرد نامشخص تزریق شده است و در صورتی که در این بین با کارمندان شبکه بهداشت تبانی صورت گرفته باشد، با متخلف برخورد خواهد شد.روابط عمومی بهزیستی استان نیز در خصوص تزریق واکسن به افراد غیرمرتبط در مرکز سالمندان در شهرستان درگز اطلاعیه‌ای صادر و نتیجه تحقیقات را اعلام کرد. به گزارش فارس، در این اطلاعیه آمده است: تعداد ۵۸ دوز واکسن برای تزریق به مددجویان مقیم و پرسنل دو مرکز سالمندان در شهرستان درگز از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شبکه بهداشت و درمان این شهرستان تحویل شد. در پایان واکسیناسیون، مشخص شد به دلیل انصراف یکی از پزشکان مرکز از تزریق واکسن و نیز وجود بیماری زمینه‌ای در یکی از افراد مقیم که در نتیجه، این سالمند عزیز، شرایط تزریق واکسن را نداشته، دو دوز واکسن اضافی، برای این که ‌باید فوری مصرف می‌شد و گرنه به سرعت از بین می‌رفت، به دو فرد غیر مرتبط و خارج از فهرست اسامی اعلام شده به شبکه بهداشت و درمان، تزریق شده است. بنابراین موضوع در مرکز سالمندان مذکور، از سوی بهزیستی خراسان رضوی، شبکه بهداشت و درمان شهرستان، بهزیستی درگز و سایر دستگاه‌های مرتبط در دست پیگیری است و چنان چه تخلف، محرز شود، برخورد قانونی لازم با متخلفان صورت خواهد گرفت.

۶۱ هزار سالمند بالای ۸۰ سال زیر پوشش واکسیناسیون

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۶۱ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان واکسن کرونا دریافت می کنند. دکتر محمد احمدیان در گفت و گو با وب دا اظهار کرد: اطلاعات حدود ۳۴ هزار  نفر از این سالمندان در سامانه سینا قابل رهگیری است. وی تصریح کرد: بقیه سالمندان به مراکز بهداشتی مراجعه نداشته اند بنابراین از طریق نام نویسی در سامانه کشوری به اطلاعات شان دسترسی پیدا خواهیم کرد و فراخوان خواهند شد. وی نشانی سامانه کشوری برای فراخوان واکسن را ‌salamat.gov اعلام کرد. رئیس اداره مبارزه و پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: ۵۵ هزار نفر از گروه های هدف در مناطق زیر پوشش این دانشگاه واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. دکتر زهرا نهبندانی در گفت و گو با وب دا اظهارکرد: افراد واکسینه شده شامل کادر بهداشت و درمان، سالمندان مراکز شبانه روزی بهزیستی، پاکبانان، بیماران دیالیزی، مبتلایان به سرطان و جانبازان هستند. شایان ذکر است، در نخستین محموله واکسن های ارسالی سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۷۰ دوز، در دومین محموله سهم این دانشگاه هفت هزار دوز، در سومین محموله سهم دانشگاه پنج هزار و ۳۰۰ دوز و در چهارمین محموله سهم این دانشگاه ۳۳ هزار دوز است. روزنامه خراسان

توضیحات بهزیستی درخصوص ادعای فرماندار اسفراین درخصوص تزریق واکسن کرونا به خانواده مدیر یک مرکز سالمن

 با عنایت به انتشار خبری با عنوان «فرماندار اسفراین: یک مدیر سهمیه واکسن کرونای خانه سالمندان را به تعدادی از خانواده اش تزریق کرد» سازمان بهزیستی با هدف شفاف سازی و تنویر افکار عمومی اطلاعیه ای را صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: برابر سند ملی واکسیناسیون و براساس بند ۲ مصوبات پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا "واکسیناسیون سالمندان و افراد دارای معلولیت مراکز شبانه‌روزی و کلیه پرسنل برای پیشگیری از انتقال بیماری در اولویت اول گسترش واکسیناسیون قرار دارند."

مقالات بیشتر:هزینه خانه سالمندان

۱. مصاحبه فرماندار محترم اسفراین مربوط به مرکز نگهداری سالمندان طلوع شادی این شهرستان بوده است که هم اکنون ۲۷ سالمند در این مرکز نگهداری می‌شوند، از این تعداد به ۲۵ سالمند واکسن تزریق شده است و دو نفر از سالمندان به دلیل ابتلا به کرونا و بیماری شرایط دریافت واکسن را نداشته اند.

۲. از ۱۵ نفر پرسنل مرکز به ۱۲ نفر واکسن تزریق شده است و به ۲ نفر به دلایل خاص و یک نفر پرستار مرکز که قبلاً واکسن را دریافت نمودند، واکسن تزریق نشده است.

۳. بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که فرآیند واکسیناسیون در این مرکز طبق پروتکل‌های ابلاغی وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور و نظارت نماینده دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در محل مرکز انجام شده است.

۴. درخصوص فردی که حسب اعلام فرماندار شهرستان به علت فامیلی با مدیر مرکز با وجود عدم اشتغال در مرکز واکسن دریافت کرده است، براساس بررسی انجام شده نامبرده شاغل در مرکز و دارای سوابق بیمه‌ای می‌باشد. 

۵. برابر دستورالعمل‌های موجود و ابلاغی هیچ منع قانونی برای اشتغال به کار اعضاء واجد شرایط خانواده موسس یا موسسین، تحت عنوان پرسنل مراکز اعم از پرسنل تخصصی و خدماتی و اداری وجود ندارد، طبق بررسی های اولیه اعضای خانواده صاحب امتیاز مرکز مورد اشاره فرماندار محترم اسفراین، شاغل در مرکز بوده اند که از بیمه تأمین اجتماعی مرکز نیز بهره مند هستند. پدر خانواده نیز شاغل در مرکز و دارای بیمه بازنشستگی است. از این رو برابر سند ملی واکسیناسیون و بند ۲ پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا هر فردی که بعنوان پرسنل در مراکز اقامتی تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌نماید با هدف پیشگیری از انتقال بیماری کرونا باید واکسینه شود.

بی‌تردید مجموعه مدیران و پرسنل سازمان بهزیستی کشور با همراهی و همکاری شبکه گسترده شرکای کاری غیردولتی، خصوصی و خیریه خود اجاره هیچ نوع سوء استفاده و اعمال نفوذ در فرایند واکسیناسیون مددجویان مقیم مراکز شبانه‌روزی را نخواهند داد نمونه روشن این موضوع، ابتلاء ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور در این ایام به بیماری کرونا و بستری در بیمارستان می‌باشد. 

قابل ذکر است که بیش از ۲۰ هزار نفر از کارکنان مراکز شبانه روزی توانبخشی در طول ۱۴ ماه از شیوع بیماری کرونا با تمام وجود از ۵۱ هزار سالمند و افراد دارای معلولیت و بیماران روانی مزمن که عموماً دارای شرایط خاص و نقص سیستم ایمنی هستند مراقبت نموده‌اند و با این همت، تلاش، مراقبت و ایثار مدیران، کارکنان، مراقبین، کادر اداری و خدماتی و ... نه تنها میزان ابتلا به بیماری و فوت جامعه هدف نسبت به شرایط عادی بیشتر نشده بلکه در مقایسه با همه‌گیری این بیماری در مراکز مراقبتی سطح

دنیا، عملکرد سازمان بهزیستی و شرکای کاری غیردولتی خود در این حوزه، درخشان و قابل افتخار می‌باشد که قطع یقین انتشار اینگونه خبرها مانند مصاحبه شتاب زده و بدون تحقیق و بررسی فرماندار محترم اسفراین موجب آسیب به اعتماد جامعه و تضییع حقوق تلاشگران این عرصه خواهد بود. 

در پایان تاکید می‌نماید واکسیناسیون مددجویان مقیم مراکز نگهداری سازمان بهزیستی براساس پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت و با حضور و نظارت مستقیم نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود و در صورت بروز تخلف در فرایند واکسیناسیون بدون اغماض با متخلف یا متخلفین برخورد لازم انجام خواهد شد. 

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور

صفحه قبل 1 2 3 4 5 صفحه بعد